• +90 282 260 64 30
 • info@fulyadis.com

İmplant Ameliyat Süreci Nasıldır?

 • FulyaDiş
 • İmplant Ameliyat Süreci Nasıldır?
İmplant Ameliyat Süreci Nasıldır?

Diş implantları; sökülmüş, çekilmiş veya onarılamayacak kadar hasar almış dişlerin yerini alan ağız protezleridir. İmplantlar, bir kişinin gülümsemesini sağlıklı ve normal fonksiyonuna döndürmek için hem diş köklerinin, hem de dişlerin yerini alır. Titanyumdan yapılmış metal, vida benzeri malzemeler, köklerin yerini alır ve yapay dişler veya kronlar için sağlam bir altyapı oluşturmak üzere çene kemiğine entegrasyonu sağlanır.

Diş İmplantları
Eksik veya çürümüş dişler sadece ağız sağlığınız için değil genel sağlığınız için de ciddi bir risk oluşturabilir. Tamamlanmamış bir diş, çene hizalamasını ve işlevini etkileyerek gıda tüketiminizi, ısırma, konuşma ve nefes alma şeklinizi etkileyebilir. Ağzınızdaki dişlerin yanlış hizalanmış olması ya da konum değiştirmiş olması boyun ve çene kaslarınıza ek bir baskı uygulayarak baş ağrısına, yüz ağrısına ve dişlerde kırılmaya neden olabilir.
Ağızdaki diş boşlukları bakteriler için ideal bir alan oluşturarak ağız enfeksiyonu riskinizi artırmanın yanı sıra, çene kemiğinde bozulmaya neden olabilir. Çene kemiği küçüldüğünde ve diş etleri çekildiğinde, boşluğun her iki tarafındaki dişler zayıflar ve çürümeye daha duyarlı hale gelir. Boşluğu çevreleyen dişler de boşluğa doğru konum değiştirerek çarpık veya uygun olmayan aralıklı dişlere yol açabilir.
Eksik dişler ve kötü ağız sağlığı, kalp hastalığı, kadınlarda erken doğum ve kalbin iç zarının bir enfeksiyonu olan endokardit gibi diğer genel sağlık sorunlarına neden olur.

İmplant Ne Zaman Yaptırılmalıdır?
Aşağıdaki durumlarda implant uygulaması yapılması gereklidir.
1. Bir veya daha fazla diş eksikse,
2. Sağlıklı ağız dokusuna sahipseniz,
3. Büyüyen bir çeneniz varsa,
4. Takma diş kullanmak istemiyorsanız,
5. Konuşmanızı düzeltmek istiyorsanız,
Yukarıda bahsetmiş olduğumuz bu 5 maddeyle ilgili sorunlar yaşıyorsanız diş implantları sizin için önemli ve geçerli bir tercih sebebidir.

İmplant Ameliyatı
İmplant tedavisi ayakta bir işlem olmasına rağmen, birkaç ay süren ve iyileşme için uzun zaman gerektiren kapsamlı bir süreçtir. Tedavi süreleri değişiklik gösterse de ortalama implant işlemi yaklaşık altı ay sürer.

Hasarlı diş veya dişlerin çıkarılması
Çene kemiğiniz çok yumuşaksa veya implantı destekleyecek kadar kalın değilse kemik grefti gereklidir. Bir kemik grefti çene kemiğini güçlendirir ve yeni kemik büyümesini teşvik ederek implant için daha iyi, daha sağlam bir temel oluşturur.
Kemik greftleri, vücudunuzdaki başka bir kemikte olduğu gibi doğal veya çenenizin ihtiyacı olan gücü ve yapısal desteği sağlayacak bir malzemeden yapılmış olabilir. İmplantlara devam etmek için çenenizin iyileşmesi ve yeterince yeni kemiğin büyümesi için, aşılama sonrası birkaç aya ihtiyacı olacaktır.
Çene kemiğinde implantın konumlandırılacağı noktayı açığa çıkarmak için, diş etinde bir kesi oluşturulur ve direkt olarak kök görevi göreceği kemiğin içine yerleştirilir. Bu noktada hala bir boşluk olsa da, temizlik ve uyku için tak-çıkar olarak kullanılabilecek geçici bir protez seçeneğiniz vardır.
Canlı kemiğin yapay bir implanta bağlanma süreci olan osseointegrasyon, titanyum direk çeneye yerleştirildiğinde başlar. Önümüzdeki birkaç ay boyunca, çene kemiğiniz implantın yüzeyinde büyümeye başlayacak, tıpkı doğal dişler ve kökler gibi, yapay dişiniz veya dişleriniz için iyi bir temel oluşturmak üzere implantla entegrasyon sağlayacaktır.
Abutment, yerleştirilecek olan kuronları desteklemek için implantın üstüne takılan bir parçadır. Abutmentin takılması, implanta takıldığı ve diş eti dokusunun abutment etrafında tekrar kapatıldığı ancak kendi üzerine kapatılmadığı, böylece diş eti çizgisinin üzerinde hala görülebildiği küçük bir işlemi gerektirir.
Kron olarak da adlandırılan yapay dişler, ağzınızla ve doğal dişlerinizle uyumlu olacak şekilde özel olarak yapılır. Ancak implant stabilize olana kadar ve diş eti ile çene önceki uygulamalardan dolayı iyileşene kadar yerleştirilmez. Özel ihtiyaçlarınıza bağlı olarak kuronlarınız sabitlenebilir, çıkarılabilir veya her ikisinin bir kombinasyonu sağlanabilir. Çıkarılabilir dişler protezlere benzer. İmplant abutmentine oturan metal bir çerçeve üzerine monte edilir. Sabit dişler kalıcı olarak implant abutmente vidalanır.

 

Merkez Şube Çalışma Saatleri

 • Hafta İçi09:00 - 19:00
 • Cumartesi09:00 - 19:00
 • Pazar Kapalı

Hürriyet Şube Çalışma Saatleri

 • Hafta İçi09:00 - 19:00
 • Cumartesi09:00 - 19:00
 • Pazar Kapalı

Çorlu Şube Çalışma Saatleri

 • Hafta İçi09:00 - 20:00
 • Cumartesi09:00 - 20:00
 • Pazar Kapalı