• +90 282 260 64 30
 • info@fulyadis.com

Eksik Dişler Çene Kemiğinizi Ve Yüzünüzü Nasıl Etkiler?

 • FulyaDiş
 • Eksik Dişler Çene Kemiğinizi Ve Yüzünüzü Nasıl Etkiler?
Eksik Dişler Çene Kemiğinizi Ve Yüzünüzü Nasıl Etkiler?

Eksik bir dişiniz varsa, özgüveninizi nasıl etkileyebileceğini ve yemek yemeyi nasıl zorlaştıracağını zaten biliyorsunuzdur. Ancak eksik dişler çene kemiğinizi ve yüzünüzü fark ettiğinizden daha fazla etkiler. Eksik dişleriniz varsa, bunların çene kemiğinizin ve yüzünüzün genel şeklini ve sağlığını nasıl etkileyebileceği hakkında bilgi almak için yazımızı okumaya devam edin.

Alt Çene Kemiğiniz Bozulabilir
Kolunuzu kırdıysanız aylarca kullanamazsanız, kullanılmadığı için kas muhtemelen biraz küçülecektir. Çene kemiğiniz de buna benzer; diş yoksa çene kemiği küçülür. Yalnızca bir veya iki diş eksikse, değişikliği fark etmeyebilirsiniz, ancak dişlerinizin tamamı veya çoğu eksikse, bu çene kemiğinizi zayıflatabilir.
Zayıf bir çene kemiği, kalan dişleri destekleyemediği kırılma potansiyeli taşır ve diş kaybı gibi birçok soruna neden olabilir. Zayıf bir çene kemiğine diş implantları ve diş köprüleri yapılması söz konusu değildir. Doğal olarak tek çareniz protezlerdir.  Bunun dışında yapabileceğiniz şey ise bütçenize bağlı olarak, diş hekiminiz çene kemiğinizi kemik greftleri ile yeniden düzeltmesidir.

Sinüsleriniz Etkilenebilir
Çok sayıda üst diş çıkarılırsa, alt çene kemiğiniz bozulmayabilir ancak bunun yerine üst çene kemiğiniz bozulur. Tek bir diş eksikliğinde olduğu gibi, çene kemiğinin boyutundaki küçük bir değişiklik bile sinüslerinizle ilgili sorunlara neden olabilir.
Sinüsleriniz dişlerinize yakındır. Aslında bazı insanların arka azı dişlerinin kökleri sinüs boşluğuna nüfuz eder. Bunu küçültmek sinüs boşluğunu dişlere daha da yaklaştırır. Dişi yaptırmayı hedefliyorsanız, bu bir sorun olmayabilir, ancak bir diş implantı istiyorsanız, kemik eklemek için bir sinüs asansörüne ihtiyacınız olacaktır.

Isırma Fonksiyonunuz Etkilenebilir
Eksik bir diş bile ısırma fonksiyonunuzu etkileyebilir. İlk etapta, boşluğa sıkışan yiyecekler dışında hiçbir şey fark etmeyebilirsiniz ancak, zamanla dişleriniz boşluğu doldurmak için konum değiştirecektir. Bu değişim, yemek yerken veya konuşurken dişlerinizin yanlış yerde birbirine çarpmasına neden olabilir ve bu da çatlak riskini artırır. Hem diş köprüsü, hem de diş implantı bunun olmasını engelleyecektir.
Çene kemiklerinizdeki değişiklikler nedeniyle ısırma fonksiyonunuz da etkilenebilir. Dişleriniz doğru zamanda ve noktada birbirlerine temas etmeyi bırakır. Ne yazık ki, bir diş köprüsü bu sorunu çözemez, çünkü çene kemiğini uyarmaz ve sağlıklı tutmaz. Diş implantı, çene kemiğini güçlü tutmak için uyaracaktır.

Yüzünüzde Çöküntüler Olur
Son olarak, uzun süre çok fazla eksik dişiniz varsa, yüzünüzün alt yarısının toplam şekli değişebilir. Küçülen çene kemikleri yüzünüzün olması gerekenden daha kısa görünmesine neden olabilir. Küçülen bir alt çene kemiği de, kemiğin öne doğru dönmesine neden olabilir.
Bu durumda dudaklar da desteğini sahip yitirdiğinden form olarak değişebilir. Dudak çevresindeki kaslar değişmeye başlayacak ve normalden daha fazla kırışıklığa neden olacağından sizi daha yaşlı gösterecektir. Ayrıca üst dudak belirgin hale gelebilir ve uzun görünebilir, bu da burnunuzun daha büyük görünmesine neden olabilir.
Dişler çiğnemek ve konuşmak için önemlidir, ancak aynı zamanda yüzünüzün şekillenmesine de yardımcı olurlar. Tek bir dişin eksik olması görünüşünüzü pek değiştirmeyebilir, fakat dişlerin konum değiştirmesi gibi komplikasyonlar yaratabilir. Eksik dişleriniz varsa, gülümsemenizi geri kazanmanıza yardımcı olması için diş implantlarını veya diş köprülerini düşünmek iyi bir fikir olabilir.

 

Merkez Şube Çalışma Saatleri

 • Hafta İçi09:00 - 19:00
 • Cumartesi09:00 - 19:00
 • Pazar Kapalı

Hürriyet Şube Çalışma Saatleri

 • Hafta İçi09:00 - 19:00
 • Cumartesi09:00 - 19:00
 • Pazar Kapalı

Çorlu Şube Çalışma Saatleri

 • Hafta İçi09:00 - 20:00
 • Cumartesi09:00 - 20:00
 • Pazar Kapalı