• +90 282 260 64 30
  • info@fulyadis.com

İmplant Nedir?

İmplant Nedir?

İmplant, kişide tekli ya da çoklu diş eksikliğinin giderilmesi amacıyla çene kemiğine konuşlandırılan ve titanyumdan imal edilen yapay diş kökleridir.
İmplant tedavisinde, eksik dişin yanlarında bulunan sağlıklı dişlere hiçbir işlem uygulanmadan çene kemiğine titanyum vida yerleştirilir. Titanyum vidalama sisteminin çene kemiğiyle tamamen bütünleşmesi istenildiğinden, uygulanan cerrahi işlemlere göre protez dişin takılması için beklenecek süre 3 ila 6 ay arasında değişir. Çene kemiğine yerleşmiş kistin temizlenmesi, sinus lifting (sinüs boşluğu doldurma operasyonu) gibi cerrahi süreçler implantın yerleştirilme ve protez dişin uygulama süresini uzatabilir.
Maksiller sinüslerin zamanla sarkmış olması, kemik yapısının bozulmuş ve hacminin kayıplara uğramış olması durumunda implant öncesi “sinus lifting” operasyonu uygulanması gerekir. Operasyonun amacı, implant tedavisi uygulanacak olan bölgede titanyum vida için alan oluşturmaktır. Sinus lifting operasyonu, hastaya lokal veya genel anestezi uygulandıktan sonra sinüs zarının yukarıya kaldırılarak boşlukların kemik tozuyla doldurulması işlemidir. İşlemden sonra boşlukların kemikleşerek implant için yeterli genişliğe ve yüksekliğe ulaşması beklenir. Sinüslerin altındaki alanda bulunan kemik yapının fazla kayba uğramamış olduğu durumlarda implant yerleştirmek için çok uzun süre beklenmeyebilir.
İmplant tedavisinin köprü tedavisine göre avantajı; yapılan dişlerin daha sağlam ve uzun ömürlü olmasıdır. Vücuttaki kemik yapısının değişikliğe uğraması devam ettiğinden köprü yapılarak uygulanan protez dişler zaman içerisinde hareket etmeye, sallanmaya ve diğer dişlerle uyumsuz davranmaya başlayabilir. Protez yapılacak bölgedeki kemiğin kalitesi ve genişliği de implant kararında etkilidir.
İmplantlardan destek alan protez dişlerin kalıcılığı, doğru bakım yapıldığı sürece doğal dişlerle benzerlik gösterir. Titanyum vida ile sabitlenmiş protez dişler; sigara içilmemesi, ağız ve diş sağlığı bakımının eksiksiz yerine getirilmesi ve rutin diş hekimi muayenelerinin aksatılmaması durumunda ömürlük kullanılan dişlerdir.
Diş eksikliği sorunu dışında herhangi bir sağlık problemi olmayan ve 18 yaşını doldurmuş herkes implant yaptırabilir. Diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalığı bulunanlar implant tedavisi öncesi mutlaka hekimlerinin görüşünü almalı ve diş hekimiyle paylaşmalıdır. Kan pıhtılaşma sorunu olanların implant yaptırması risklidir.

 

Merkez Şube Çalışma Saatleri

  • Hafta İçi09:00 - 19:00
  • Cumartesi09:00 - 19:00
  • Pazar Kapalı

Hürriyet Şube Çalışma Saatleri

  • Hafta İçi09:00 - 19:00
  • Cumartesi09:00 - 19:00
  • Pazar Kapalı

Çorlu Şube Çalışma Saatleri

  • Hafta İçi09:00 - 20:00
  • Cumartesi09:00 - 20:00
  • Pazar Kapalı