• +90 282 260 64 30
 • info@fulyadis.com

Herkes Diş İmplantı Yaptırabilir Mi?

 • FulyaDiş
 • Herkes Diş İmplantı Yaptırabilir Mi?
Herkes Diş İmplantı Yaptırabilir Mi?

Özel Fulya Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak, gittikçe artan sayıda hastanın eksik dişlerinin yerine diş implantı uygulanabilmesi hakkında araştırma yaptığını gözlemledik ve en sık sorulan sorulardan biri olan “herhangi birinin diş implantı yaptırıp yaptıramayacağı” konusunda açıklama yapmak istedik.
Genel olarak, bir dişini kaybetmiş herhangi bir yetişkin, diş implantı için olası bir aday olarak düşünülebilir, ancak bunun uygun bir seçenek olup olmadığı bir dizi faktöre bağlıdır.
Diş implantları herkes için değildir. Bu nedenle hastalardan ilk konsültasyona katılmalarını istiyoruz. Böylece vakaları değerlendirilebilir ve bir karar verebiliriz. Uygulamaya uygun olup olmadığını kontrol etmek için kapsamlı muayenenin yapılması, tıbbi geçmişin incelenmesi ve röntgen bilgilerinin elde edilmesi gerekir. Ayrıca hastaların ilk konsültasyona katılımları; endişelerini dile getirmelerini ve tedaviye devam edip etmeme noktasında karar vermeden önce tüm sorularına cevap almalarını sağlar. Adayın uygunluğunu çok ciddiye alıyoruz. Çünkü bu kriter implant başarısında her şeyi değiştirebilir.
Diş implantlarının yerleştirilmesi için ağız cerrahisi gereklidir ve her türlü cerrahide olduğu gibi cerrahiye uygun olmayan vakalar da vardır. Diş implantı uygulaması için bir hastada olması gereken kriterler şunlardır:

Yeterli Çene Kemiği
Bir diş implantının çenedeki kemikle entegre olması gerektiğinden, o bölgede sağlıklı kemik kaynağı olması şarttır. Osseointegrasyon olarak bilinen bu süreçte çene ile entegre olamama durumu implant başarısızlığının ana nedenlerinden biridir. Bir hastanın yeterli kemiği yoksa ameliyattan önce bir kemik grefti yapmak mümkün olabilir. Bir dişinizi kaybettiyseniz diş kaybının ardından çene kemiği yavaş yavaş bozulmaya başladığından, mümkün olan en kısa sürede gereken yöntemin uygulanması aşamasına geçilmesi gerekir.

İyi Bir Genel Sağlık
Sağlıklı olmanız, cerrahınıza; tedavinin yanı sıra implant cerrahisiyle ilişkili komplikasyonlar veya risklerin üstesinden gelebilmesini de sağlar. Diyabet veya lösemi gibi kronik bir hastalığınız varsa, çene veya boyun bölgesinde radyasyon tedavisi gördüyseniz, implant uygulamasına uygun olmayabilirsiniz. Ayrıca, sigaranın iyileşme sürecini olumsuz etkilediği bilindiğinden, sigara içenlerden de ameliyattan birkaç hafta önce ve iyileşme süresi boyunca sigarayı bırakmaları istenebilir.
Diş implantları sıradan dişler gibi olmakla birlikte sonradan yapılan köprü ve protez gibi uygulamalardan çok daha özel ve başarılıdır. İmplant yapıldıktan sonra iyi bir bakım yapılması halinde ömür boyu kullanılabilir. Ancak burada önemli olan husus; mutlaka kendi dişleriniz gibi implantlarınızı fırçalamanızdır. İmplant tedavisi şu anda diş hekimliğinde gelinebilecek son noktalardan bir tanesidir. Doğal olarak da bu süreci ne kadar başarılı gerçekleştirebilirseniz, sizin açınızdan o kadar iyi olacaktır.
Dişleriniz implant yaptırdıktan sonra ikinci bir seçeneğinizin olmayacağını da unutmamanız gerekir. Daha önceki yaptığınız hataları geride bırakmak diğer dişlerinizin de sağlıklı bir şekilde kalmasını sağlayacaktır.
Diş implantları hakkında daha fazla bilgi edinmek ve sizin için uygun olup olmadıklarını öğrenmek istiyorsanız, sitemiz üzerindeki telefon numaralarımızdan bizimle görüşebilir ve tedavinizle ilgili muayene randevusunu oluşturabilirsiniz.
İmplant tedavisi her zaman en doğru seçenek olmuştur, ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; doğru polikliniğin ve doğru diş hekiminin seçilmesidir.

 

Merkez Şube Çalışma Saatleri

 • Hafta İçi09:00 - 19:00
 • Cumartesi09:00 - 19:00
 • Pazar Kapalı

Hürriyet Şube Çalışma Saatleri

 • Hafta İçi09:00 - 19:00
 • Cumartesi09:00 - 19:00
 • Pazar Kapalı

Çorlu Şube Çalışma Saatleri

 • Hafta İçi09:00 - 20:00
 • Cumartesi09:00 - 20:00
 • Pazar Kapalı