• +90 282 260 64 30
 • info@fulyadis.com

Diş Beyazlatma Nedir Ve Kimlere Uygulanır?

 • FulyaDiş
 • Diş Beyazlatma Nedir Ve Kimlere Uygulanır?
Diş Beyazlatma Nedir Ve Kimlere Uygulanır?

Hidrojen Peroksit veya türevleri kullanılarak yapılan bir ağartma (renk açma) işlemidir. Kullanılan maddeler oksijeni (0) açığa çıkarır. Oksijenin ayrılmasıyla birlikte dişin rengi de açılır. Bu işlem; sarı, kahverengi veya gri renkli dişleri olan kişilerin, daha beyaz dişlere sahip olmasını sağlamaktadır. 
Beyazlatma; ağız hijyeni iyi olan, sağlıklı diş ve diş etlerine sahip hastalara uygulanmalıdır. Kozmetik bir ürün olan diş beyazlatma sistemleri her hasta için uygun olmayabilir.
Günümüzde hastaların kendilerine uygulayabildikleri veya hekim tarafından hastalara uygulanan teknikler olmak üzere çeşitli diş beyazlatma yöntemleri mevcuttur.
Hastaya hangi tip diş beyazlatma yönteminin uygun olduğuna mutlaka diş hekimi karar vermelidir.

Beyazlatıcı Diş Macunları
Beyazlatıcı diş macunları, içeriğindeki abresiv maddeler sayesinde dişler üzerindeki lekelerin uzaklaştırılmasını sağlarlar. Bu macunlar içlerinde beyazlatıcı madde olan hidrojen peroksit ihtiva etmedikleri için dişlerin derin tabakalarına nüfus etmezler ve sadece yüzeysel lekeleri uzaklaştırabilirler. Bu beyazlatıcı diş macunları dişin rengini 1 tona kadar açabilmektedirler. Oysa hekim tarafından uygulanan ofis tipi beyazlatma tekniğinde dişin rengi 8 tona kadar beyazlatılabilmektedir.

Beyazlatıcı Jeller ve Bantlar
Beyazlatıcı jeller hasta tarafından dişlerin yüzeyine küçük fırçalar yardımıyla sürülen peroksit bazlı şeffaf jellerdir. Genellikle günde 2 sefer 14 gün boyunca uygulanırlar. Beyazlatıcı bantlar ise peroksit bazlı jelle kaplanmış görünmez şeffaf bantlardır ve hasta tarafından dişlerin üzerine yapıştırılarak uygulanırlar. Her 2 tip beyazlatma sisteminde de ilk birkaç gün içinde anlık, 4 ay sonunda ise nihai beyazlatma sonuçları elde edilmektedir. Ancak bu metotlar hekim kontrolünde gerçekleştirilmediği ve kullanılan beyazlatıcı ajanların içerikleri hekim bilgisi dışında olduğu için hastalara tavsiye edilmemektedir.

Ev Tipi Diş Beyazlatma Sistemleri
Bunlar diş hekimi destekli uygulanan beyazlatma sistemleridir. Hekim hastadan aldığı ölçüden elde ettiği model üzerinde hastaya uygun kişisel ağız plağı hazırlar. Hasta bu plakların içine kendisine hekim tarafından temin edilen peroksit yüzdesine göre günde birkaç saat yaklaşık 4 hafta süresince uygulama yapar. Bu uygulamanın süresi lekelerin rengine ve yoğunluğuna, dişin açılma tonuna ve dişlerde oluşabilecek hassasiyete bağlıdır.

Ofis Tipi Beyazlatma Sistemleri
En hızlı ve en etkili diş beyazlatma sistemidir. Bu yöntemde beyazlatma ürünü direkt olarak dişler üzerine uygulanır. Diş hekimi diş etlerini ve yumuşak dokuları beyazlatıcı ajanın etkisinden korumak için üzerine koruyucu jel sürer veya lastik ile diş etlerini örter. Bu ürünler ise, özel ışık tipleri veya lazer ile kombine olarak kullanılır. Sonuç, ilk 30-60 dakikalık uygulama sonucunda elde edilir. Beyazlatıcı ajan üzerine ısı veya ışık uygulanmamışsa beyazlatma işlemi istenilen sonuç elde edilinceye kadar birkaç kez uygulanır.

Ev Tipi ve Ofis Tipi Beyazlatma Sistemlerinin Farkları Nelerdir?
Evde uygulanan beyazlatma ürünlerinde daha düşük kuvvetli ajanlar kullanılır. Bunlar %10 ile %22 arasında değişen oranlara sahip karbamid peroksit içeren jellerdir ki bunlar neredeyse %3 lük hidrojen peroksit konsantrasyonuna sahip jelle aynı etki gücüne sahiptir. Oysa, ofiste hekim tarafından profesyonel olarak uygulanan diş beyazlatma ürünlerinde %15 ile %43 arasında hidrojen peroksit konsantrasyonuna sahip jeller uygulanmaktadır ki; bu teknikle ofis tipi beyazlatma sistemlerinde çok daha çabuk ve etkili sonuçlar alınmaktadır. Ev tipi beyazlatma sistemlerinde hastaya uygun kişisel plaklar, beyazlatma işleminde jel uygulanması için kullanılmaktadır. Hasta beyazlatıcı jeli bu plak içine koyduktan sonra ağzına uygular. Her ne kadar kişisel plaklarda olsa bu plakların kenarından diş etlerine ve yumuşak dokulara sızıntı olur, buralarda bir irritasyon ve yanma oluşabilir. Ancak ofis tipi uygulamalarda hekim, diş etleri ve yumuşak dokulara tam bir koruma sağlar ve bu çok önemli bir farktır. Hastanın kendi uyguladığı ve ofiste uygulanan beyazlatma metotları arasında az da olsa bir maliyet farkı vardır. Ancak ofis tipi beyazlatma sistemlerinde hastanın sağlığı ve beyazlatma etkisi açısından optimum sonuçlar elde edilir.
Dişlerdeki renklenmenin ve koyulaşmanın sebebi mutlaka bilinmelidir ve buna bağlı olarak hastanın diş beyazlatmaya uygun olup olmadığına karar verilmeli ve hastaya uygun beyazlatma sistemi malzemesi mutlaka diş hekimi tarafından seçilmeli ve temin edilmelidir.
Hekim destekli beyazlatma sistemlerinde mutlaka hasta ve hekim iletişim halinde bulunmalıdır. Hekim plağın hastanın ağzına uygunluğunun stabilizasyonunu kontrol etmelidir.

Beyazlatma İşlemi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
İlk birkaç gün aşırı soğuk ya da sıcaktan kaçınılmalıdır. İşlem sonrasında her hastanın uyması gereken bir diyet listesi vardır. Her türlü renk verici yiyecek ya da içecek yasaktır. Özellikle ilk 3 gün aşırı hassastır, fakat ideal olan süre 7–10 çok gün dikkat edilmesidir.
Sigara, çay, kahve, çikolata, kırmızı şarap, vişne, karamel, salça gibi renk verici koyu renk barındıran ürünler işlem bitimini takiben 1 hafta süreyle kullanılmamalıdır. Aksi takdirde elde edilen beyazlık, uygulama geri dönecektir.

Beyazlatma İşlemleri Kimlere Uygulanmaz?
Diş beyazlatma işlemi 16 yaşından küçük hastalara uygulanmaz. Bu yaşlardaki hastalarda pulpa odası ve dişin sinirleri en geniş boyutlarındadır. Beyazlatma uygulanırsa pulpa irrite olur, aşırı hassasiyet oluşur ve kanal tedavisini gerektiren sonuçlar ortaya çıkabilir.
Hamile kadınlara, aşırı hassas dişlere ve diş eti rahatsızlığına bağlı çekilmiş diş etlerine sahip olan hastalara, beyazlatıcı ajan peroksite alerjisi olan hastalara beyazlatma uygulanmamalıdır.

 

Merkez Şube Çalışma Saatleri

 • Hafta İçi09:00 - 19:00
 • Cumartesi09:00 - 19:00
 • Pazar Kapalı

Hürriyet Şube Çalışma Saatleri

 • Hafta İçi09:00 - 19:00
 • Cumartesi09:00 - 19:00
 • Pazar Kapalı

Çorlu Şube Çalışma Saatleri

 • Hafta İçi09:00 - 20:00
 • Cumartesi09:00 - 20:00
 • Pazar Kapalı