• +90 282 260 64 30
  • info@fulyadis.com

Çocuklarda Diş Hekimi Korkusu

Çocuklarda Diş Hekimi Korkusu

Düzenli kontrollerin çocuklar üzerindeki tek faydası yalnızca ağız ve diş sağlığının korunması değildir. Hatta dişlerinde ve diş etlerinde hiç sorun olmayan çocuğun 2-3 yaşında diş hekimiyle tanışması, ilk randevusunun yalnızca gülümseyerek geçmesini sağlar. İlk randevunun korkusuz geçmesi rutin kontrollerine gelirken tedirgin olmamasına yardımcı olur.
Çocuklarda diş hekimine karşı oluşan korkunun sebeplerinden biri, çocukla diş hekiminin yalnızca tedavi amaçlı bir araya gelmesidir. 3-6 aylık rutin kontroller aksatılmadığı takdirde çocuklar, her seferinde dişlerine müdahale edilmesinden ve canının yanacağından korkmayacak, yalnızca kendisini güler yüzle karşılayan diş hekimini ziyarete geldiğini düşünecektir.

BÜYÜME DÖNEMİNDEKİ AĞIZ KOKUSUNA DİKKAT!
Çocuklarda dilin üzerinde biriken gıda artıkları ve bakteriler, doğru ağız ve diş bakımı yapılmadığı takdirde ağız kokusuna sebep olabilir. Fakat önemsenmeyen ve geçici olduğu düşünülen ağız kokusu diş eti iltihapları, ağız kuruluğu ve çürüklere işaret ediyor olabilir. Tanı alınan birincil bir hastalık yoksa ağız kokusu şikayetleri mutlaka diş hekimi tarafından değerlendirilmeli ve çocuğun büyüme döneminde tedavisi tamamlanarak ileride ciddi sorunlara sebebiyet vermesi önlenmelidir.

ÇOCUĞUNUZA DİŞ ÇÜRÜKLERİNİN ZARARLARINI ANLATMALISINIZ.
Çocukluk döneminde diş çürüklerine sebep olan gıdaların yasaklanması tek başına bir çözüm değildir. Çocuklara; dişlerde çürük oluşumunun nedenleri ve zararları etraflıca anlatılmalı, ebeveynleri olarak bu konuda hassas davranıldığı gösterilmeli ve yasak koymadan ikna edilmeye çalışılmalıdır.

DİŞLERİNİN AĞRIMASINI BEKLEMEMELİSİNİZ.
Çocukların, çürümeye başlayan dişlerde görülen sıcak-soğuk hassasiyeti gibi şikayetleri ya da hafif ağrıları kendilerinin fark etmesi ve yorumlaması mümkün olmayabilir. Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da ağız ve diş sağlığı kontrollerini aksatmamak problemlerin ilerlemesini önler.

ÇOCUĞUN STRESİ OLMAZ DEMEYİN…
Özellikle okula yeni başlayan çocukların; evden ayrılma, çevreye ve yeni arkadaşlara uyum sağlama süreci gibi sebeplerle stres yaşaması, uykusunda dişlerini sıkmasına neden olabilir. Bu durum çok yönlü ele alınmalı, hem çene yapısının değerlendirilmesi hem de kalıcı dişlerin birbiriyle teması ve düzensizliklerinin kontrolü açısından mutlaka diş hekimine başvurulmalıdır.

FLOR TABLETLERİ HEKİM TAVSİYESİ OLMADAN ASLA ALINMAMALIDIR!
Koruyucu diş hekimliği uygulamalarından biri olan sistemik ve topikal flor uygulamaları çocukluk ve gençlik döneminde dişlerin çürümesine karşı önlem almak için önerilen uygulamalardan biridir. Bilinçsizce kullanıldığında vücudun genel sağlık durumunu olumsuz etkilediğinden ailelerin, flor tabletlerini hekime danışmadan çocuklarına kesinlikle vermemesi gerekir.

 

Merkez Şube Çalışma Saatleri

  • Hafta İçi09:00 - 19:00
  • Cumartesi09:00 - 19:00
  • Pazar Kapalı

Hürriyet Şube Çalışma Saatleri

  • Hafta İçi09:00 - 19:00
  • Cumartesi09:00 - 19:00
  • Pazar Kapalı

Çorlu Şube Çalışma Saatleri

  • Hafta İçi09:00 - 20:00
  • Cumartesi09:00 - 20:00
  • Pazar Kapalı