Periodontoloji (Diş Eti Hastalıkları)

Diş eti hastalıkları, dişinizi yerinde tutan kemiğe kadar ilerleyebilen bakterilerin ön  planda olduğu iltihabi hastalıklardır. Diş eti hastalıklarının meydana gelmesinde ana etken olarak ağız içerisindeki bakteriler gösterilmesine rağmen birçok farklı etkende hastalığın ilerleyişinde rol sahibi olabilirler. 

Diş Etlerimde Hastalık Olduğunu Nasıl Anlarım?
•    Diş etlerinde hassasiyet, kızarıklık ve şişlik (İltihap belirtileri),
•    Diş etlerinin pembe görünümünü kaybetmesi, kırmızı görünmeye başlaması
•    Ağız bakımı esnasında kanamaların meydana gelmesi
•    Diş eti çekilmesi,
•    Dişlerde gevşeklik (sallanma),
•    Konuşma ve çiğneme sırasında diş etinde sırasında ağrı,
•    Sıcak ve soğuk besinlere karşı aşırı hassasiyet,
•    Ağız kokusu


 

Diş Eti Hastalığının Tedavisi
Diş eti hastalığınızın derecesi periodontoloji uzmanı hekim tarafından yapılacak olan detaylı ağız içi ve röntgen muayenesi ile tespit edilir. 
Diş eti hastalıklarının tedavisinde öncelikli olarak bu hastalığa neden olan bakteriyel ve iltihabi etkenler derin temizlik ve küretaj gibi periodontal tedavi işlemler ile ortadan kaldırılır. Diş etleri iltihaplardan ve bakteriyel etkenlerden arındırıldıktan sonra eğer hastalığın yaratmış olduğu diş eti çekilmesi veya kemik erimeleri gibi durumlar var ise kemik veya diş eti nakillerini içeren periodontal cerrahi planlamalar yapılabilir. 

*Diş eti tedavisininen önemli unsuru hastanın çok iyi ağız bakım alışkanlığı oluşturması ve bunu tedavi tamamlansa dahi disiplinli bir şekilde sürdürmesidir. 


Yrd. Doc. Dr. Dt. Mutlu KESKİN
Periodontolog

Diş Hekimliği eğitimini İstanbul Üniversitesi (Çapa) Diş Hekimliği Fakültesi’nde tamamlamasının ardından İstanbul Üniversitesi DişHekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı'nda görev yaparak "DOKTOR VE PERİODONTOLOJİ UZMANI" ünvanına sahip olmuştur. Doktora ve Uzmanlık eğitimi sürecinde "İltihabın Periodontal Bakteri Plağı Üzerine Etkisi" konulu projesi ile Finlandiya hükümet bursu kazanmış ve doktora eğitiminin bir bölümüne "University of Turku" da devam etmiştir. Çalışmaları neticesinde 2015 yılında Yrd. Doç. Dr. ünvanı almaya hak kazanmıştır. 11 yıldır Diş Eti Hastalıkları ve Cerrahisi üzerine yoğunlukla çalışmaktadır. Periodontoloji alanında ulusal ve uluslararası seminerlerde söz sahibi olmakla birlikte uluslararası akademik projelerde aktif olarak rol almaktadır.

Uluslararası Bilimsel Çalışmalar